top of page
  • Writer's pictureSvitlana Sishchuk

Про медицину в США

Updated: Nov 22, 2021

Як працює медична система в Америці: власний досвід

За цей час, що я живу в Сполучених Штатах, найчастіше друзі та знайомі з України запитували про три речі: житло, освіту та медицину. А ще постійно бачу нарікання щодо нововведень в медичній системі України, зокрема: - навіщо електронний талон на певну годину, якщо все одно чекаєш в черзі; - до вузьких спеціалістів можна потрапити тільки після попереднього відвідування сімейного лікаря; - як можна передбачити наперед, що необхідно буде до когось з лікарів записатись і т.д. І узагальнюючі коментарі про «недореформовану медицину», «недолугу реформу», «чергове знущання».


Кілька разів намагалась в коментарях висловити думку, що нічого жахливого в цих нововведеннях немає і система має бути відпрацьована, і в подальшому все налагодиться і буде працювати. У відповідь писали: «добре тобі говорити... ти в Америці... от у вас там...» Нарікань в американців щодо медичної системи в США безліч. Особливим пунктом йде обов'язкове медичне страхування та його вартість. Про страхування —то взагалі окрема розмова. А зараз хочу навести кілька фактів про те, як все працює у повсякденному житті.

Після народження малюка (за умови природніх пологів, і якщо з мамою та малюком все гаразд) виписують з госпіталя на третю добу. На п’яту добу ви маєте привезти немовля до свого педіатра на перший огляд. Педіатр, зазвичай, обирається ще до народження дитини. Ніякій педіатр чи патронажна медсестра додому не ходять. В медичний офіс приїжджаєте з малюком самі. Якщо дитина захворіла (навіть з високою температурою), ви все одно самі везете до доктора в офіс. В цьому випадку попередньо записуватись не потрібно, але маєте бути готові, що в офісі можете пробути й годину-дві. Бо у сезон застуд таких, як ваша дитина, там буде багато. Все це саме стосується і дорослих. У випадку хвороби — їдете до сімейного лікаря. Якщо стан важкий – їдете в госпіталь у відділення невідкладної допомоги (Emergency Room). Там теж можете пробути не одну годину, заповнюючи ще величееезну кількість різноманітних форм і бланків. У крайньому випадку – викликають швидку допомогу. Так, приймуть в госпіталі без черги. А з рахунками за виклик будете розбиратись пізніше, як одужаєте! Що стосується вузьких фахівців – запис або через педіатра, або через сімейного лікаря. Прийому можна чекати місяць-два. При цьому, зважайте на те, що не кожен лікар, офіс якого знаходиться поруч із вашим місцем проживання, приймає вашу страховку. Не забуваємо, що це Нью-Йорк, і поняття «поруч» дуже умовне :-) Тож проходите квест з пошуку фахівця з хорошими рекомендаціями, бажано недалеко (особливо, якщо йдеться про дітей) і такого, який приймає ваш тип страховки. Наприклад, дитячого стоматолога ми шукали приблизно з місяць. До офісу – 4.5 милі (майже 7 км). До нашого педіатра – 3 милі (майже 5 км).

Я і мій чоловік обслуговуємось в поліклініці від профспілки з його роботи. Інші лікарі наш страховий поліс не приймають. По одній поліклініці в чотирьох районах Нью-Йорка. До нашої поліклініки в Брукліні добиратись громадським транспортом треба, щонайменше, годину в одну сторону. Зважаючи на кількість людей, яку обслуговують ці поліклінікі, до стоматолога та гінеколога я записуюсь за 1.5-2 місяці наперед (щоправда, до цих лікарів і ще до окуліста можна записатись без відвідування сімейного лікаря). Причому, у стоматолога, наприклад, прийом 30 хвилин. Якщо потрібно ще раз прийти (у випадку, якщо не терміново, а планові процедури) — ще раз через півтора місяці :-). Аптека, в якій за рецептом ви можете отримати ліки теж знаходиться в поліклініці. А без рецепту в Америці ви не купите навіть фізрозчин для нібулайзера. Щоправда, на певні препарати (якщо ви щось маєте приймати не разово), рецепт видається з продовженням (refills). Тобто телефоном можна препарат замовити, але їхати все одно доведеться в аптеку. Годину туди, годину звідти. І перелік таких нюансів можна продовжувати й продовжувати!


Так, життя в Штатах, звичайно, має свої переваги (та ж робота з дітьми і взагалі людьми з особливими потребами, наприклад). Та одразу зауважу, що багато з вищенаведених речей для мене, особливо на початку, були незрозумілими та незручними. І американська система зі своєю страховою системою зовсім недосконала. Але в сукупності все діє так, що починаєш розуміти, що за своє здоров’я, в першу чергу, маєш дбати сам. І відповідальність нести теж сам. Вчишся планувати і піклуватись про себе і дітей. І це стосується не тільки медицини, але й життя в цілому.


До теми:

Про щеплення і вакцинацію в США

186 views0 comments
bottom of page