top of page
  • Writer's pictureSvitlana Sishchuk

Про пологові відділення в США, або для чого потрібне шампанське

Updated: Nov 23, 2021

Ведення вагітності та пологи в Америці: власний досвід

Згадати про тему ведення вагітності та пологів мене спонукала створена в рідному Івано-Франківську громадська ініціатива «Нове життя в нових умовах», яка відстоює права жінок народжувати дітей в достойних умовах.

Сказати, що я була вражена побаченими фото з Івано-Франківського міського перинатального центру та розповідями жінок у стрічці Фейсбук — це не сказати нічого.

Я не буду розмірковувати на тему ситуації в державі, зарплат лікарів, стану системи охорони здоров'я загалом. Не буду порівнювати, бо порівняти на власному досвіді не можу. Просто розповім, як все відбувалось в Нью-Йорку.


Ведення вагітності

Дізнавшись що скоро наша родина збільшиться, переді мною постало питання обрання лікаря. В США на той час я перебувала всього кілька місяців, медичної страховки не було, і як все має відбуватись було для мене незрозумілим.

Медичний офіс та лікаря порекомендували знайомі. Перший візит коштував $140: $60 — власне візит до лікаря, $80 — УЗД. Там же, в офісі, мені порадили, куди звернутись, щоб отримати соціальну медичну страховку. Щоб її мати, людина має відповідати певним вимогам. Мої документи розглянули і було прийняте схвальне рішення. Але так як цей процес зайняв час, то ще один візит до лікаря я теж оплачувала сама — $60.

Всі наступні відвідини лікаря, обстеження, УЗД, пологи, перебування в госпіталі і т.д. покривала медична страховка. Крім того, в аптеці я отримувала мультивітаміни для вагітних, доплачувала по $1.

До 36-го тижня вагітності я бачилась з своїм лікарем раз на місяць, потім — щотижня. В офісі була приязна атмосфера, лікар була уважною. Прийоми були нетривалими, але часу було достатньо, щоб поставити всі питання, які мене цікавили, і отримати на них відповідь. Ніхто нічого зайвого не вишукував, ліків ніяких (крім вітамінів) не призначав, здачею різних аналізів не напружував. Кров за час вагітності я здавала всього двічі: один раз загальний розширений, другий — тест на рівень цукру. Під час кожного візиту одразу ж в офісі робили аналіз сечі на виявлення можливого запалення, а також медсестра міряла вагу і кров'яний тиск. За день до чергового візиту з офісу завжди передзвонювали і нагадували, на котру годину призначений прийом.

Мені пощастило, що УЗД робили в тому ж самому офісі, та й всі лабораторні аналізи я здавала у них. Часто буває так, що лікар приймає в одному офісі, УЗД роблять в іншому, а в лабораторію потрібно їхати в третій. Це якщо офіс невеликий і приймає один лікар.

Крім лікаря приватної практики можна звернутись у медичний центр при будь-якому госпіталі. У цьому випадку, лікар, до якого ви потраплятимете на прийом не завжди може бути один й той самий. І пологи швидше за все прийматиме черговий лікар в госпіталі. Але це зовсім не означає гіршу якість у наданні послуг.

Кожен лікар-гінеколог, який має приватну практику, закріплений за певним госпіталем або кількома госпіталями, де й приймає пологи. Тобто, зазвичай пологи приймає той лікар, який веде всю вагітність. Моя лікарка, наприклад, була закріплена за New York Methodist Hospital, зараз це New York Presbyterian Brooklyn Methodist Hospital. В Сполучених Штатах немає окремих пологових центрів. Є пологові відділення при госпіталях.

Госпіталь в Брукліні

Майбутні батьки мають можливість поїхати в госпіталь, подивитись, визначити, скільки часу буде займати дорога. Можна ще зареєструватись на сайті для ознайомчого туру. Під час туру учасники оглядають пологове відділення, а також кімнати для матері та дитини. Підготовлений персонал дає відповіді на всі запитання. Тури індивідуальні. Це безкоштовна послуга. Не пригадую чому, але ми цією можливістю не скористались. Хоча і варто було б :-)!

Є також курс підготовки до пологів, де вчать дихальних методик та релаксації; розповідають про варіанти знеболювання та кесарів розтин. В курс також входить екскурсія по відділенню та тренінг з грудного вигодовування. Вартість курсу — $175.

Госпіталь пропонує і курс з грудного вигодовування, який охоплює різні теми: початок вигодовування, правильне прикладання, переваги грудного вигодовування та загальні проблеми. Курс очолює один з сертифікованих лікарів-консультантів з лактації. Для тих, хто не зареєструвався на загальний курс з підготовки для пологів, курс коштує $50.


Детальніше ознайомитись з усіма турами та курсами можна на сайті госпіталя.

Пологове відділення та пологи

Ми поїхали в госпіталь приблизно о 7-й вечора. О 8-й я пройшла реєстрацію і стала чекати на огляд чергового лікаря.

Все, що з собою необхідно мати з документів — це посвідчення особи та карточку медичного страхування. Втім, пологи приймуть навіть незалежно від того, який еміграційний статус у породіллі та чи є у неї медична страховка.

Якщо черговий лікар підтверджує, що вже час, то майбутню маму перевозять до кімнати, де вона і буде народжувати.

Черговий лікар також повідомляє безпосередньо вашому акушеру-гінекологу, що така то й така особа вже знаходиться в госпіталі. Але якщо черговий лікар визначить, що ще рано, то вас попросять чекати. Можете їхати назад додому, можете гуляти навколо госпіталя, можете сидіти в кімнаті очікування. Бо такого поняття, як «передродова палата» тут просто немає. Заздалегідь в госпіталь кладуть тільки тих, у кого є певні ускладнення під час вагітності.

Пригадую, що чекали цілими сім'ями по 4-5 чоловік. Виглядало це досить кумедно!

Тим часом мене перевезли до родової кімнати. Приглушене світло, стіни з панелями з темного дерева, телевізор, великий диван для супроводжуючого, зручне ліжко-трансформер для породіллі, яке у потрібний момент швидко перетворюється у ліжко для пологів, а потім знову стає просто ліжком. З усіма необхідними моніторчиками та іншими «прибамбасами». Тут же одразу столик з зігріваючою лампою та усім іншим для новонародженого. Тоді якось було не до фотосесії, та я знайшла в Google фото, на якому зображена майже точна копія кімнати, в якій я народжувала.

Кімната для пологів

До та під час пологів поруч з майбутньою мамою може знаходитись чи чоловік, чи хтось з родини або друзів. Ніяких довідок та аналізів для цього не потрібно. Жодних халатів чи бахіл не заставляють одягати. Під час пологів, крім мого лікаря, біля мене знаходилось, час від часу змінюючись, ще четверо осіб медичного персоналу.

Пологи пройшли без ускладнень. Малючка одразу помили, поважили-поміряли, приклали до грудей і залишили нас відпочивати. Інколи заходила медсестра, цікавлячись, чи все гаразд. А вже на ранок мене перевели до кімнати, де перебувають мами з новонародженими до виписки з госпіталю.

Майже всі кімнати розраховані на двох мам. Були й одномісні за окрему платню, але на час мого перебування в госпіталі вони всі були зайняті.

Кімната для мами і дитини

Стандартний варіант кімнати: ліжка відгороджені одне від іншого ширмою; крім ліжка, яке опускається-піднімається і т.д., є ще столик, який зручно присувається до ліжка, і щоб поїсти можна не вставати, а достатньо лише підняти спинку ліжка; тумбочка для власних речей та крісло для відвідувачів. В кожному такому блоці на двох осіб є туалет з душовою кабіною.

Над кожним ліжком є телевізор. Щоправда, вибрані телеканали оплачуються додатково. А безкоштовно можна за бажанням дивитись канал, де розповідають і показують, як доглядати за новонародженою дитинкою. Wi-Fi при цьому безкоштовний. Саме завдяки цьому бабуся і дідусь у Франківську побачили внука вже за кілька годин після народження.

Всіма необхідними медичними препаратами та гігієнічними приналежностями забезпечують в госпіталі. Я зранку переодягнулась у власну піжаму, бо ота їхня сорочка, яку можна побачити в американських медичних серіалах, була мені дуже незручною! А замість тапок видавали махрові шкарпетки з гумовими вставочками знизу, щоб ноги не ховзались — цікаве таке рішення :-).

Пригадую, з яким здивуванням на мене дивилась моя лікарка, коли я на черговому прийомі поцікавилась, що необхідно брати із собою в госпіталь? І цілком серйозно порекомендувала взяти пляшку шампанського — відзначити важливу подію і розслабитись, бо вдома буде не до шампанського, особливо, якщо я планую годувати грудьми.

Діток також забезпечують всім необхідним: підгузниками, пеленками, вологими серветками і т.п. Якщо мама вирішує, що не буде годувати груддю чи молока немає, то забезпечують і сумішшю. Педіатри наполегливо рекомендують грудне вигодовування. В госпіталі нам проводили 30-хвилинне навчання, як правильно прикладати дитину до грудей, доглядати за груддю, доглядати за дитиною. А також подарували молоковідсмоктувач та буклет з практичними порадами. Але якщо мама вирішує застосовувати штучне вигодовування, то ніхто мораль читати не буде.

Дітки переважно перебувають в кімнатах з мамами, але можна попросити, щоб малючка забрали (чи на цілу ніч, чи на кілька годин вдень) і мама могла відпочити.

Відвідувати маму з малюком дозволяється дорослим, старшим братам-сестрам та іншим дітям, старшим 14-ти років. Час відвідувань: з 10-ї ранку до 8-ї вечора. Тато новонародженого може відвідувати з 10-ї ранку до 10-ї вечора. Якщо ви перебуваєте в окремій кімнаті, то одна людина може бути постійно з вами.

Годували нас тричі на день. Страви ми обирали із запропонованого меню, що було до смаку. Є також окреме кошерне меню. А впродовж дня постійно пропонували холодну питну воду.

Меню. Потрібно обвести, що бажаєте на сніданок, обід і вечерю

Американські лікарі, як акушери-гінекологи, так і педіатри, не визнають так званої «дієти годуючої мами».

Один із варіантів обіду

Вони вважають, що їжа має бути здоровою і збалансованою, але мама сама має спостерігати за станом дитини і виключати з раціону ті продукти, які, на її думку, можуть викликати дискомфорт чи алергічні реакціі.

За день до виписки мені видали аплікаційну форму, яку необхідно заповнити, щоб отримати свідоцтво про народження. Адміністрація госпіталя сама направляє ці форми в міський департамет здоров'я, а свідоцтво про народження дитини ми отримали через два тижні поштою — жодних черг, витрат часу і грошей.

Якщо з мамою і малюком все гаразд, то з госпіталя виписують на третю добу у випадку природніх пологів, або на п'яту, якщо був кесарів розтин. Цікавий нюанс: за законом штату Нью-Йорк, малюка можна перевозити тільки у автокріслі, тому всі татусі або хтось інший з родини приходять на виписку з автокріслом.

І, власне, скільки ж коштують пологи і перебування в госпіталі. Ціна може відрізнятися (в кожному штаті по-іншому, і навіть в межах міста в різних госпіталях вона може бути інакшою), тож в Нью-Йорку природні пологи без ускладнень коштують в середньому $7-9 тис, кесарів розтин — $15-20 тис.

У переважній більшості випадків, витрати покриває медична страховка. Інколи необхідно доплатити до $500. На той час я мала соціальну медстраховку, яка покривала всі витрати. За що довелось заплатити — це за парковку: $42 за добу.

І ще ми завезли кілька пляшок шампанського в медичний офіс — привітали всіх з Різдвом і Новим роком.

Життя після пологів

Малюк Впродовж 1-2 днів після виписки ви повинні привезти малюка до обраного вами педіатра на первинний огляд.

Дитину важать, оглядають, доктор запитує про годування (грудне чи штучне), відповідає на запитання, які хвилюють. Якщо все гаразд, то навідуватись до педіатра потрібно раз на місяць. Мене попросили привезти малого ще через два дні, щоб подивитись, як він набиратиме вагу при грудному вигодовуванні. Бо після народження він схуд, вже не пам’ятаю на скільки саме, але доктор хотів поспостерігати. В подальшому все налагодилось і син набрав за перший місяць більше кілограма.

Ні лікарі, ні медсестри додому в Нью-Йорку не ходять. І лікарів додому не викликають. Батьки самі привозять дітей в офіс. Це стосується і хворих дітей. Якщо ситуація складна — батьки везуть дитину в госпіталь у відділення швидкої допомоги. А якщо дуже складна — викликають невідкладну допомогу.

Мама

При виписці мамі видають стос буклетів і довідників. У мене зберігся «Посібник з грудного вигодовування» російською мовою.

У посібнику є пояснення, чому грудне вигодовування — найкращий варіант; загальні поради щодо грудного вигодовування: як прикладати до грудей, як доглядати за груддю, рекомендовані пози для годування, як користуватись молоковідсмоктувачем, як зберігати молоко, як зберегти вигодовування, якщо мама повертається на роботу чи навчання.

У посібнику такоє є перелік ресурсів: сайти, номери «гарячих ліній», куди мама може звернутись у разі потреби чи у випадку виникнення якихось проблем.

А ще видали великий посібник про те, як піклуватись про малюка та про власне здоров`я після пологів.

Посібник по догляду за дитиною та за власним тілом

Все з ілюстраціями і простими поясненнями: які зміни відбуваються з тілом жінки після пологів; рекомендації з харчування; поради з грудного вигодовування; поради для партнера; поради з догляду за малям; календар вакцинації та контакти різноманітних організацій, які надають консультації та допомогу жінкам.

У посібнику окремо виділений розділ щодо післяпологової депресії. Перелічені симптоми, і зазначено, що за найменшої тривожності, жінка повинна повідомити про ці симптоми свого лікаря або акушерку.

Симптоми післяпологової депресії

До лікаря-гінеколога необхідно з’явитись на огляд через 6 тижнів після пологів. Лікар оцінює загальний стан, відповідає на запитання і пропонує на вибір кілька методів контрацепції. Жінка може обрати т.зв. «спіраль» або протизаплідні пігулки. Витрати на контрацепцію покриває медична страховка.

І на завершення. Об’єктивна реальність така, що американська медична система далека від ідеальної: часто незрозуміла система медичного страхування, великі страхові внески, тривале очікування на прийом до вузького фахівця і т.д. Медицину в Штатах називають найгіршою серед розвинутих країн. Але що стосується ведення вагітності і пологів, то у мене залишились тільки приємні і дуже світлі спогади.

І я дуже хочу вірити в те, що нові життя в Івано-Франківську таки будуть народжуватись в нових умовах. Дівчата, які розпочали цю нелегку справу, ви — неймовірні!

798 views0 comments
bottom of page