top of page
  • Writer's pictureSvitlana Sishchuk

В епіцентрі пандемії: Історія нашої родини

Updated: Aug 11, 2023

За свою історію Нью-Йорк пережив кілька епідемій — жовта лихоманка, холера, поліомієліт, черевний тиф, іспанський грип. Цього року Нью-Йорк став центром ще однієї епідемії — COVID-19. Велике Яблуко дуже повільно повертається до звичного життя. А це історія про те, як жила наша родина в часи найбільших обмежень в місті.

Дозвилля під час Covid-19
Поки дитячі майданчики були зачинені, ми гуляли біля океану

Нью-Йорк «на паузі»

З 22-го березня місто Нью-Йорк, як і штат в цілому, стали на «паузу». Саме так губернатор штату Нью-Йорк Ендрю Куомо назвав комплекс обмежувальних заходів у зв’язку з пандемією коронавірусу.


Що означала ця «пауза» для мешканців міста?

Перестали працювати всі підприємства, установи та компанії, які НЕ забезпечували життєдіяльність міста. Не можна було проводити будь-які збори, конференції, виставки. В Нью-Йорку не працювали школи, дитячі садочки, торговельні моли, перукарні, кінотеатри, театри, спортзали, бібліотеки, музеї, тощо. Госпіталі приймали тільки хворих з невідкладними випадками та скасували всі планові операції та процедури.


Натомість працювали аптеки, продовольчі магазини, пральні. Працювали ветеринарні клініки та деякі медичні офіси, але за попереднім записом. У нас була запланована одна процедура на березень для нашої киці, але нас попросили передзвонити після скасування карантину.


Кафе і ресторани працювали виключно у режимі «доставка» і «на винос».

Громадський транспорт (метро, автобуси) працював. Щоправда, закрили деякі лінії метро, а потяги та автобуси курсували з більшим інтервалом.


Комендантської години у місті не було, але і мер міста, і губернатор штату під час своїх брифінгів наполегливо просили не тинятися вулицями без зайвої потреби.


Люди віком 70+ мали залишатись вдома і виходити на вулицю чи користуватись громадським транспортом у разі крайньої необхідності.


Можна було гуляти сім’ями, з дітьми, бігати, кататись на велосипеді чи самокаті, індивідуально займатись спортом на свіжому повітрі, вигулювати собак, дотримуючись дистанції. Можна було пересуватись по місту в індивідуальному авто.


У штаті та місті не закрили парки та пляжі. Єдине - обгородили жовтою стрічкою дитячі майданчики.

Covid-19 в Нью-Йорку
Так розмежовують соціальну дистанцію на парковках біля пляжів на Лонг Айленд

За приписами нью-йорківці й до сьогодні зобов’язані дотримуватись дистанції майже 2 метри.


Також мешканці міста повинні закривати обличчя у громадських місцях, якщо неможливо витримати соціальну дистанцію. Медики і чиновники рекомендували застосовувати до цього шарфи, бандани, багаторазові маски, і навіть показують, як їх зробити самостійно. Медичні маски просили залишити для працівників, які забезпечували життєдіяльність міста. Зараз медичних масок вже вистачає на всіх.


Штрафні санкції були передбачені тільки за недотримання соціальної дистанції. З 7-го квітня штраф збільшили. Раніше сума складала від $200 до $500, тепер — від $500 до $1000. Але я не зустрічала інформації, щоб когось штрафували.


На сайтах міста та штату можна поскаржитись, якщо ви помітили порушення: великі зібрання людей чи підприємства, які працюють, а працювати не мали б.


До цих обмежень нью-йорківці ставились по-різному. Здебільшого з розумінням та виконували рекомендації. В перші тижні карантину людей та авто на вулицях було відчутно менше, ніж зазвичай.

Covid-19 в Нью-Йорку
Порожні вулиці Манхеттену

Під час прогулянок містяни ввічливо обходять одні одних. Маски і рукавиці й дотепер носять багато, але далеко не всі.


Натомість в Нью-Йорку були окремі райони, де від початку карантину майже не зважали на встановлені правила. Здебільшого, це райони компактного проживання єврейських ортодоксальних громад та райони, де живуть афроамериканці та латиноамериканці. Найбільш слухняними виявились мешканці китайських районів. Вони закрили навіть продуктові магазини та ресторани, які могли працювати.


Щодня і мер міста Біл де Блазіо, і губернатор штату Нью-Йорк Ендрю Куомо вже пів року проводять прямі включення. Вони розповідають про ситуацію в місті/штаті, про кількість підтверджених випадків COVID-19, скількох людей протестували, скільки знаходиться в госпіталях, скільки одужало/померло, які є проблеми із забезпеченням шпиталів, тощо.


Всі ефіри можна переглянути в записах в соціальних мережах. На сторінці мера є окремий хештег #AskMyMayor, де Біл де Блазіо відповідає на окремі питання, які хвилюють мешканців Нью-Йорка. Всі виступи перекладають мовою жестів.

По телебаченню постійно транслюють соціальну рекламу щодо правил під час пандемії.


Як змінилося щоденне життя для нашої родини

Для мене з сином карантин розпочався 16 березня, коли у Нью-Йорку закрили школи. Для чоловіка — тижнем пізніше, коли закрили готель, в якому він працював. Я не можу сказати, що розпорядок дня в нашій сім’ї дуже сильно змінився. Наш графік і раніше був підпорядкований під режим дня сина. Він прокидається рано і рано лягає спати, незалежно від того, чи це будній день, чи вихідний, чи канікули. В карантині час на підйом/відбій змінився всього на 20-30 хвилин.


З 23 березня у дітей розпочалось дистанційне навчання. Наш син навчався у першому класі однієї з муніципальних шкіл Брукліна. У них було організоване дуже якісне дистанційне навчання. Розклад занять був максимально наближений до того, який діти мали в школі. Тому з понеділка по п’ятницю з 9:00 ранку до 2:30 по обіді син був зайнятий в «школі», а я йому допомагала.

Дистанційне навчання в Нью-Йорку
Дистанційне навчання. Наш син мав помічницю

Господарськими питаннями опікувався чоловік. Він купляв продукти, ходив у пральню, куховарив. Чоловік отримував допомогу з безробіття від штату та доплату від федерального уряду. Ця сума менша, ніж він заробляв раніше, але достатня для покриття необхідних витрат: оренда квартири, комунальні послуги, медичне страхування для сина, продукти. З серпня федеральні виплати припинили, а у вересні відновили, але у меншому розмірі - $300 на тиждень замість $600 .


Решту часу ми гуляли, їздиди до океану, читали, розмальовували, складали пазли, дивились мультики чи фільми, грали у приставку.


Найскладніше зміни переносить наш син. Для нього важливий сталий уклад життя, і він дуже любить школу.


А для мене важливим було питання, щоб працювали пральні. В квартирах нашого комплексу, як і в багатьох багатоквартирних будинках в Нью-Йорку, не можна встановлювати пральні машини. Тому ми користуємось пральнею.


В перший тиждень карантину з Amazon зник один з видів корму, який їсть наша киця. Потім він був, але втричі дорожче, ніж зазвичай. Тепер вже все гаразд. Тільки час доставки інколи більше, ніж ми звикли.


Ми не вдягаємо маски і гумові рукавиці, якщо йдемо на прогулянку чи їдемо десь машиною. Я не мию кілька разів на день підлогу з хлоркою. Ми не дезінфікуємо одяг, коли приходимо з вулиці. Частіше, ніж зазвичай, я роблю вологе прибирання в квартирі. А вологі серветки і дезінфектор у мене в сумці були й до епідемії. І руки ми й раніше мили після вулиці завжди. Наш син навчений це робити змалку і контролює всіх інших.


Ми не робимо нічого особливого на карантині, чи такого, чого не робили раніше. Якщо дозволяє погода, виходимо з сином на годину-дві на вулицю з самокатом або велосипедом або виїжджаємо на океан. Чоловік кілька разів на тиждень бігає зранку на набережній біля затоки.


Нашого активного сина час від часу чимось займаємо окремо, щоб дати іншому з батьків відпочити.


Що далі?

Уряд штату розробив поетапний план відновлення звичного режиму життя Нью-Йорка. Всі попередні обмеження діяли до 15-го травня.


З 6-го травня метро Нью-Йорка перестало працювати цілодобово. З 1-ї ночі до 5-ї ранку вагони та станції миють та дезінфікують. Нью-Йоркське метро — це єдина система метрополітену в США, яка працювала в режимі 24/7. Натомість організували додаткові автобуси, щоб на роботу та з роботи могли добиратись ті, хто забезпечує життєдіяльність міста.


У місті і надалі працюють пункти безкоштовної роздачі їжі. Сніданки то обіди можна отримати в 435 пунктах з понеділка по п‘ятницю.


Губернатор Куомо підкреслював, що відновлення роботи установ та підприємств буде відбуватись в різних регіонах штату в різний час. Зараз продовжують контролювати та відстежувати нові випадки захворювання на Covid-19.


Місто поступово, хоч і дуже повільно повертається до звичного ритму. Ми значно менше чуємо сирени швидких, все більше людей гуляють на вулицях і в парках, відкриваються зачинені магазини, кафе і ресторани, за змішаною системою почали роботу школи.


І штат, і місто Нью-Йорк зараз знаходяться в четвертій, останній, фазі відкриття. Хоча в місті й надалі діють певні обмеження: в громадському транспорті та в закритих приміщеннях треба обов'язково прикривати обличчя — мер Де Блазіо навіть пригрозив штрафувати тих, хто відмовляється носити маску. Школярі в приміщенні школи також мають перебувати в масках, в спортзалах — те саме.


В штаті щодня тестують від 70 до 100 тисяч людей, кільксть позитивних тестів коливається від 0,8 до 1,5%.


Впродовж майже чотирьох сотень років Нью-Йорк реагував на спалахи захворювань в місті різними способами. В місті будували водопроводи, нові лікарні, карантинні станції, соціальне житло, створювали парки та зелені зони.


Цього разу нас також очікують оновлення. Побачимо, як зміниться Нью-Йорк після COVID-19.Comments


bottom of page