top of page
  • Writer's pictureSvitlana Sishchuk

Поводься нормально, або забирайся!

Be Good, or Be Gone — «Поводься нормально, або забирайся!» — «золоте правило» легендарного ірландського пабу в Нью-Йорку.

В районі Іст Віллаж в Манхеттені на 7-й вулиці, за старими дверима в будинку #15, у напівтемній залі вже більше ста років наливають ель.

Сучасний вигляд найстарішого пабу Нью-Йорка

Це — приміщення одного з найстаріших пивних пабів, або як їх ще називали, «салунів» Нью-Йорку — «Старий ПивДім МакСорліс» (McSorley's Old Ale House).

Так паб виглядав 40 років тому

Підлогою з тирси до барноі стійки відвідувачі крокують 166 років. Звичайно, тирсу час від часу змінюють.


Це майже машина часу посередині модерного центру світу. Від часу, коли паб відкрив імігрант з Ірландії Джон МакСорлі у 1854 році, заклад знаходиться у тій самій будівлі.


Власникам закидали, що жодних прямих доказів того, що бар відкрили саме у 1854 році немає. Натомість, нібито є документи, що це приміщення було вільним до 1861 року.


У відповідь на ці звинувачення, власник пабу Метью Мехер одного разу попросив постійного відвідувача перевернути столи і показав рік «народження» — 1854.

Бар «МакСорліс», картина Джона Слоана, 1912 год


Один з слоганів пабу — «Ми були тут ще до твого народження». За легендою, до пабу попити пива зазирав Абрахам Лінкольн. Правда, на той час вибір у нього був невеликий: світлий ель або темний.

«Ми були тут ще до твого народження»

Лінкольн був не єдиним президентом США, хто відвідував паб. Тут бували Теодор Рузвельт та Джон Кеннеді.


В пабі також смакували пиво Елвіс Преслі, Френк Сінатра та Джон Леннон.


На стінах і поличках в пабі розвішані і розміщені сотні фотографій і предметів, серед яких є такі, які тут від самого відкриття. Жодних артефактів не прибирають зі стін та не викидають з 1910 року, коли помер перший власник пабу Джон МакСорлі.

Жодних артефактів не викидають з 1910 року, коли помер перший власник пабу Джон МакСорлі

Серед експонатів можна знайти запрошення на відкриття Бруклінського мосту, який з’єднав у 1883 році Манхеттен з тоді ще окремим містом Бруклін, та наручники Гудіні.


Під час Сухого закону власники організували виробництво еля в підвалі пабу. Пиво в пабі продавали весь час, поки діяла заборона на алкоголь. Ще одна легенда розповідає, що бармен мав секретну педаль під стійкою. Він натискав на неї, і для найдавніших та перевірених клієнтів наливав в келих справжнє пиво. Для всіх інших доступним був напій під назвою «майже пиво».

В пабі МакСорліс чи не найдовше в Нью-Йорку пили пиво виключно чоловіки. «Хороший ель, сира цибуля та жодних жінок» — такою була філософія пабу до 1970 року. І тільки в серпні 1970 жінки через суд!!! вибороли право знаходитись в пабі.

Територія чоловіків


Навіть власниця закладу Дороті О‘Коннелл, яка володіла пабом з 1940 до 1974 року, не заходила в паб в час, коли він був відкритий для відвідувачів.


До 1986 року чоловіки і жінки користувались одним туалетом. І тільки потім встановили окремий туалет для жінок. Один з власників пабу час від часу буркотів, що має надію, що колись в пабі знову будуть самі чоловіки :)).

Цікаво, що тепер в Нью-Йорку відбувається зворотній процес. І все частіше на туалетах можна побачити табличку All Genders — «Для будь якої статі».


А перша жінка-бартендер стала за стійку паба тільки в 1994 році. Це була дочка власника — Тереза.


У січні цього року помер старий власник пабу Метью Махер. Йому було 80 років. Махер почав працювати у пабі у 1964 році офіціантом та барменом. Пізніше він став менеджером, а потім — й власником закладу. Пабом зараз управляє його дочка, а зять працює одним з барменів.

Один з власників пабу — Метью Махер

Власниками пабу з часу заснування були всього три родини.


Цікаві факти:

— паб знаходиться якраз навпроти української церкви Святого Юра;

— хокеїсти команди «Нью-Йорк Рейнджерс», після виграшу кубка Стенлі в 1994 році, святкували перемогу саме в МакСорліс;

— у другому сезоні серіалу «Дивовижна місіс Мейзел» частину епізоду #7 “Look, She Made a Hat” знімали саме в пабі МакСорліс. Паб використали для зображення Cedar Tavern — також справжнього бару в Нью-Йорку.

Тож, всіх з Днем святого Патрика, кожному — горщик із золотом і здоров’я, і всім нам — бути нормальними!


Більше історій Нью-Йорка:


116 views0 comments

Comments


bottom of page